Tıp FakültesiKadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Genel Bilgiler

Kadın hastalıkları ve Doğum Kliniği şu bölümleri içermektedir. Genel Jinekoloji, Obstetri, Fetal-Maternal Tıp, Üreme Endokrinolojisi ve Infertilite, Tüpbebek ve Jinekolojik Onkoloji.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin yataklı servisi Marmara Universite Hastanesinin beşinci katında bulunmaktadır. Obstetri servisinde 21 yatak, jinekoloji servisinde 10 yatak bulunmaktadır.  Gebe, Jinekoloji, Acil Jinekoloji ve Obstetri, Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite, Tüpbebek   poliklinikleri poliklinik binasının birinci katında bulunmaktadır. 2.katta bulunan Doğumhanede 6 yatak ve 3 travay odası bulunmaktadır. Tüpbebek unitesi 2.katta bulunmaktadır.

Bölümler ve programlar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği birkaç hizmet (poliklinik, servis, doğumhane, tüpbebek unitesi) ve idari (departman) bölümden oluşmaktadır. İntörn hekim ve uzmanlık öğrencilerine birçok eğitim olanakları sunulmaktadır. 

Genel Jinekoloji Bölümü

Genel cerrahi bölümü tüm yaş gruplarındaki kadınlara birinci ve dördüncü basamak poliklinik hizmeti sunmaktadır. Yapılan hizmetler arasında prenatal bakım, jinekolojik bakım, aile planlaması, urojinekoloji, adolesan jinekoloji, ve kolposkopi sayılabilir.

İleri Seviye (Laparoskopik cerrahın beceri seviyesi Avusturalya Yeni Zellanda Kadın Doğum Cemiyeti tarafından 6 seviye olarak belirlenmiştir) laparoskopik operasyonlar yapılabilmektedir. Seviye 1, tanısal yapılan işlemleri içermektedir. Seviye 2’de tüp ligasyonu (kısırlaştırma operasyonu), yumurtalık kist aspirasyonu, erken evre endometriozis cerrahisini kapsar. Dış gebelik operasyonları, yumurtalık kistlerinin çıkartılması veya yumurtalığın komple çıkarılması 3.seviye beceri olarak belirlenmiştir. Evre 3 endometriozis cerrahisi (çikolata kisti operasyonları) 4. seviye beceri olarak, total laparoskopik histerektomi (rahim alınması) ve myomektomi (myomların çıkartılması) 5.seviye beceri olarak bildirilmiştir. 6.seviye beceri , evre 4 endometriozis cerrahisi, pelvik taban onarımını ve kanser operasyonlarını içermektedir.

Bölüm tıp öğrencilerinin ve uzmanlık öğrencilerinin eğitim aldıkları ve kadınlarda birincil bakım ve üreme sağlığı konularını içeren birçok çalışmanın yapıldığı bir yerdir.

Üreme Endokrinolojisi ve Infertilite Bölümü

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite bölümü yardımla üreme teknolojilerinin her bir çeşidini  sunmaktadır. Ovulasyon indüksiyonu ve rahimiçi aşılamadan kontrollü ovaryen hiperstimulasyon ve intra-sitoplazmik sperm mikroenjeksiyona kadar  geniş yelpazede hizmet verilmektedir. Üreme anomalileri (doğumsal rahim ve dış genital anomaliler), menopoz, endometriozis (çikolata kisti), adolesan jinekoloji, puberte (ergenlik) ve yumurtlama bozuklukları, hirsutizm (kıllanma) ve galaktore (memeden süt gelmesi) konularında eğitim, araştırma ve klinik yönetim açısından bölüm dinamik çalışmaktadır. Üreme tıbbı ve cerrahisini ilgilendiren doğurganlığı koruyucu her türlü ileri laparoskopik ve histeroskopik cerrahi uygulamalar başarıyla yapılmaktadır. İleri evre  endometriozis cerrahisi laparoskopik olarak yapılmaktadır. Rahimiçinde myom, polip, septum (perde) gibi patolojilerin operasyonları histeroskopik olarak yapılmaktadır.

Jinekolojik Onkoloji Bölümü

Malign tümörlerin çeşitlerine ve hasta ve ailesinin durumu ve tercihleri doğrultusunda öneri ve tedavi yaklaşımları sunulmaktadır.

Acil Jinekoloji Bölümü

Haftanın beş günü çalışma saatlerinde Acil Jinekoloji Bölümünde acil obstetrik ve jinekolojik şikayetleri olan kadınlara hizmet verilmektedir.  Bölüm doğumhane ve jinekoloji servis ekipleri ile koordineli çalışmaktadır.

 Urojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü

Urojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi bölümünde işeme ve buna bağlı pelvik taban anormallikleri olan kadınların tanı ve tedavisine yönelik işlemler yapılmaktadır.  Paravaginal defekt (idrar torbasının sarkması) tamiri, pelvik organ sarkması (rahim sarkması, vajen kubbesi sarkması) operasyonları laparoskopik olarak yapılmaktadır. Bölümde ayrıca rahim ve vajen sarkmasını önleyici transvaginal mesh uygulamaları ve idrar kaçırmaya yönelik asma operasyonları yapılabilmektedir.

Bu sayfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı tarafından en son 30.05.2014 13:53:37 tarihinde güncellenmiştir.