School of MedicineKadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı

Olanaklar

Laparoskopik olarak tüm beceri seviyelerinde operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Seviye 1, tanısal yapılan işlemleri içermektedir. Seviye 2’de tüp ligasyonu (kısırlaştırma operasyonu), yumurtalık kist aspirasyonu, erken evre endometriozis cerrahisini kapsar. Dış gebelik operasyonları, yumurtalık kistlerinin çıkartılması veya yumurtalığın komple çıkarılması 3.seviye beceri olarak belirlenmiştir. Evre 3 endometriozis cerrahisi (çikolata kisti operasyonları) 4. seviye beceri olarak, total laparoskopik histerektomi (rahim alınması) ve myomektomi (myomların çıkartılması) 5.seviye beceri olarak bildirilmiştir. 6.seviye beceri , evre 4 endometriozis cerrahisi, pelvik taban onarımını içermektedir.

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite bölümü yardımla üreme teknolojilerinin her bir çeşidini  sunmaktadır. Ovulasyon indüksiyonu ve rahimiçi aşılamadan kontrollü ovaryen hiperstimulasyon ve intra-sitoplazmik sperm mikroenjeksiyona kadar  geniş yelpazede hizmet verilmektedir.

Yüksek riskli hastalara gebelik öncesi ve perinatal bakım sunulmaktadır. Radyoloji departmanı, genetik bölümü ile birlikte  antenatal bakım vermektedir. Neonatoloji bölümü ile aylık toplantılarda dönemin yüksek riskli gebeleri tartışılmaktadır.

Gebe okulunda hamile kadınlara doğum öncesi eğitim programı verilmektedir.

Asistanlık eğitimi boyunca asistan hekimin yapması hedeflenen minimal operasyonlar; abdominal histerektomi 30, vaginal histertektomi 5, laparotomi 10, over/tuba cerrahisi 20, laparoskopi asistanslığı 30, operatif histeroskopi 20, kolposkopi 20’dur.

Gebe, Jinekoloji, Fetal-Maternal Tıp, Acil Jinekoloji, Üreme Endokrinoloji ve İnfertilite, Tüpbebek   poliklinikleri poliklinik binasının birinci katında bulunmaktadır. Yıllık polikliniklerde görülen hasta sayısı 36 bindir. Yılda 1300 normal doğum ve 1300 sezaryen doğum gerçekleşmektedir. Jinekolojik ameliyatlar yıllık 1500 civarındadır. Üreme tıbbı ve cerrahisini ilgilendiren doğurganlığı koruyucu her türlü ileri laparoskopik ve histeroskopik cerrahi uygulamalar başarıyla yapılmaktadır. İleri evre  endometriozis cerrahisi laparoskopik olarak yapılmaktadır. Rahimiçinde myom, polip, septum (perde) gibi patolojilerin operasyonları histeroskopik olarak yapılmaktadır.  Paravaginal defekt (idrar torbasının sarkması) tamiri, pelvik organ sarkması (rahim sarkması, vajen kubbesi sarkması) operasyonları laparoskopik olarak yapılmaktadır.